MATBORD, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

Mahogny. Rund form med nedåt avsmalnande ben. Metallskodda avslut. Diameter 110, fyra iläggskivor med sarg, 3 st med bredd 50, en 14, två utan sarg och fanér, bredd 59,5 cm, höjd 75 cm.

Slitage, märken.

Utropspris
8 000 SEK