Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

MAT och KAFFESERVIS, 78 delar, "Blå blomster" Royal Copenhagen

Bestående av
9 mattallrikar (8 andrahandssortering), diameter 25,5 cm (2 st med kantnaggar).
4 djupa mattallrikar (2 andrahandssortering), diameter 25 cm (1 med oglaserad del vid kanten).
12 förrättstallrikar, diameter 22,5 cm, (12 andrahandssortering).
10 djupa fat, diameter 22,5 cm (10 andrahandssortering).
11 assietter (1 assiett med kantnaggar samt 1 med kantspricka samt kantnaggar).
1 ovalt serveringsfat, längd 37 cm (oglaserad undersida) (andrahandssortering).
1 såsbåt, längd ca 23 cm (kantnaggar).
1 ovalt fat, längd 25,5 cm.
1 såssnipa, längd ca 18 cm.
1 serveringsfat (nr 1526).
2 serveringsskålar (nr 1518) (1 andrahandssortering).
2 runda serveringsfat (nr 1645) (2 andrahandssortering).
1 rund serveringfat på fot (nr 1532).
1 terrin med lock (nr 1702) (andrahandssortering).
1 lövformat fat (nr 1594).

1 sockerskål med lock (nr 1680).
1 kanna med lock (nr 1513).
1 gräddkanna (nr 1538).
1 serveringsbricka (nr 1694) (andrahandssortering).
6 koppar med fat (nr 1546) (andrahandssortering) (1 fat med fotringsnaggar).
1 oval skålfat (nr 1802).
2 koppar med 12 fat (nr 1870) (en kopp med kantnagg och ett fat med kantnagg).
7 koppar (nr 8261).

Bruksslitage. Kantnaggar. En med kantspricka.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK