Underrede i trä. Skiva klädd med dekorerat läder. Längd 128 cm, bredd 92 cm, höjd 45 cm.
Bruksskick. Märken, repor och några skador på lädret. Fläckar. Ställvis glapp mellan skarvar i underredet.