Betsad bok och mahogny. Benavslut i mässing. Delvis klädda i galon med dekor av pärlspik. Gavlarnas längd ca 97 cm, höjd 85- 86 cm. Sidostyckenas längd ca 93 cm. Innermått ca 198 x 92 cm.
Bruksskick. Fläckar. Ställvis krackelyrer på galonen. Märken och repor.