Originalmålad furu. Uppfällbar skiva och utdragbar låda med fällbar front. Inredning med verktyg för skomakeri. Längd 104,5, bredd 53,5, höjd 72,5 cm.
Skador. Slitage.
Sågmyra, Dalarna.