SERVIS, "Blå Blomst", ca 83 dlr Royal Copenhagen porslin 1900-talets andra hälft

Bestående v;
1 terrin med lock, modellnr 1702,
1 såsskål med lock och fat, modellnr 1653 (skadad knopp),
1 serveringsskål på fat, modellnr 1503 (saknar lock, 2:a sort.),
1 par salt och pepparströare,
1 cigaretthållare, modellnr 1801,
2 ovala uppläggningsfat, modellnr 1555 (en st 2:ra sort),
1 ovalt uppläggningsfat, modellnr 1556,
2 ovala uppläggningsfat, modellnr 1689 (en st 2:ra sort),
1 ovalt uppläggningsfat, modellnr 1867 (3:e sort),
1 karott, modellnr 1522,
12 djupa, modellnr 1616 (en med nagg/flisa),
11 assietter, modellnr 1625,
12 tallrikar, modellnr 1624,
14 tallrikar, modellnr 1623,
14 tallrikar, modellnr 1621 (3 med nagg),
7 kaffekoppar med 8 fat, modellnr 1549.

Nagg. Andrasortering. Smärre slitage.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13