BOK, "The Birds of America", volym II, John James Audubon, numrerad 178/500, 1973.

Med tryckta bilder efter teckningar av John James Audubon. Edition Leipzig, tryckt i Tyskland, text på tyska och engelska. Nr 7/plate 32, nr 15/plate CXCI, nr 39/plate CXCI, nr 44/plate CCXVII, nr 50/plate CCXCIX, nr 51/plate CCLV, nr 52/plate CCLVI, nr 53/plate CCCXII, nr 56/plate CCLXXVI, nr 60/plate CCXCVII, nr 62/plate CCCVII, nr 65/plate CCCXXI, nr 66/plate CCCXXVII, nr 73/plate CCCLXI, nr 75/plate CCCLXXI, nr 78/plate CCCLXXXVI, nr 78/plate CCCLXXXVII, nr 79/plate CCCXCII, nr 80/plate CCCXCVII, nr 87/CCCCXXIX. 99 x 69 cm.

Lättare bruksskick, något hårdare på pärm. Ställvis något gulnad. Några fläckar. Luktar.

Proveniens

Enligt uppgift tillhört Nils Dahlbeck.

Utropspris
4 000 SEK