SKEPPSUR, Urgos, Tyskland, 1900-tal.

Mässing. Urtavla med romerska siffor. Diameter 15 cm, höjd 8 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad, men fugerar enligt uppgift. Bruksslitage med repor och smärre bucklor. Anlupen metall.

Utropspris
1 500 SEK