SKRIVBORD, 1920-tal.

SKRIVBORD, 1920-tal.

Fanerat med mahogny. Dekor av bladbårder och pärlstav. Nedåt avsmalnande ben med överkragningar. Front med två skåpluckor med bakomliggande hyllplan respektive lådor. Baksida med skåpdörrar och fack. Längd 150 cm, bredd 82 cm, höjd 77 cm.

Bruksskick. Delar saknas, hyllplan, fästen till hyllplan och delar till lås, dörrar går ej att stänga helt. Märken och repor. Några avslag och fanerskador. Ställvis blekt samt med fläckar. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK