Förgylld metall. Dekor av uniformerad man och militära attribut. Urtavla av emalj, Pendel finns. Längd 40, höjd 38 cm.
Sockel av trä medföljer. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Färgbortfall. Fläckar. Emalj med sprickor och skador. Urtavlans glas och urverkets lock saknas.