MATTA, rölakan, ca 200 x 138,5 cm, signerad IS (Ingegerd Silow).
Brungulmelerad botten. Bred bård med stora polykroma stiliserade blommor.
Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, skadade kortsidor och fransar, många fransar saknas.