Roj Friberg

(Sverige, 1934-2016)
Roj Friberg
(Sverige, 1934-2016)

ROJ FRIBERG, blyerts. Signerad och daterad -71

88x123,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Roj Friberg föddes i Uddevalla, han inledde sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg för att sedan fortsätta vid Valands Konstskola under åren 1961-64. Roj Friberg använder många säregna tekniker, han blandar grafik, teckning och måleri. Han använder sig gärna av okonventionella redskap såsom t ex tandläkarborrar. Han arbeten kan utföras på särskild preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Hans bildvärd är både starkt realistiskt och drömlik. Många av verken ligger nära båda foto och film i uttryck. Under en period var hans motivval relativt politiska och "allmänt protestinriktade" som ett exempel kan nämnas hans kända bild "Juntan" från 1970-talet. Roj Friberg är en mycket mångsidig konstnär som även arbetat mycket med scenografi, bl a har han arbetat med regissören Alf Sjöberg och Cullbergbaletten. Roj Friberg finns representerad på flera av landets största museer och har även utförd en mängd offentliga arbeten, bl a vid Östra Sjukhuset i Göteborg.

Utropspris
8 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

25. Verner Panton, taklampa, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK