Furu. Skiva av ribbor, nedsänkt tidskriftshylla hängande i sadelgjord. Längd 97, bredd 100, skivans höjd 45 cm.
Bruksslitage, fläckar, några flisor av. Sadelgjorden med slitage/skador.