Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med putto. Dekor av bladverk. Fasettslipat glas. Spegelns mått 168 x 75 cm. Bord med dekor av bladverk. skiva av marmor. Bredd 75, djup 31, höjd 79 cm.
Slitage. Repor. Dekorbortfall. Delvis senare bronsering. Torrsprickor. Renoverad. Lagningar.