Bord, soffa, två karmstolar och en taburett. Svängda former, snidad dekor med rosenmotiv. Fast, stoppad klädsel med resårer. Bordsskivan med träinlägg.
Bordets längd 81 cm, bredd 61 cm, höjd 62 cm. Soffans längd 146 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 95 cm. Karmstolens sitthöjd 43 cm, bredd 57 cm, totalhöjd 91 cm. Taburettens längd 62 cm, bredd 34 cm, höjd 45 cm.
Faner- och fuktskador i bordsskivan. Slitage.