Fanerat med mahogny. Snurrbar skiva. Åtta lådor i sarg. Fyrdelad pelarfot med hjul. Diameter 65 cm, höjd 72 cm.
Bruksskick. Krackelyrer och bortfall i lacken. Repor och märken. Något snett.