SPELBORD samt STOLAR, 2 st, Italien, 1950-tal.

Fanerade med olika träslag. Stolar med intarsiadekor av bladverk och fåglar. Bord med intarsiadekor av quadriga, fåglar och bladverk. Skivan lös med undersida för backgammon, undertill skiva för schackspel, under denna delbar skiva för roulettspel med roulett och fack med spelmarker, tärningar och schackpjäser i mitt. Bordets längd 74 cm, bredd 74 cm, höjd 75 cm.

Bruksskick. Märken och mindre avslag. Ställvis blekt. Sprickor. Lagningar. Ställvis slaget trä och glipor i skarvar.

Utropspris
2 000 SEK