MATTA, möjligen Täbris, old/semiantik, ca 380 x 280 cm.

Gult fält med palmettmönster. Röd huvudbård med blå sekundärbårder.

Bruksskick. Ställvis hårt slitage. Smutsig och med fläckar. Skadade fransar.

Utropspris
4 000 SEK