För fem ljus. Rik dekor av rocailler, akantus och voluter. Lösa ljusmanchetter. Mittersta ljuspipan med lös dekor av flamma. Höjd 57 cm.
Slitage. Senare förgyllning och patinering. En ljusarm lagad vid fäste. En ljusmanschett har fastnat. Mindre hål.