ELIS BERGH, glasservis, 72 delar, "Ekeberga", Kosta, 1900-talets andra hälft.
Cuppa med fasettslipningar på kvadratisk fot. Tolv snapsglas, tolv mindre snapsglas, tolv likörglas, tolv rödvinslas, tolv selterglas samt tolv ölglas. Höjd ca 7 - 13 cm.
Slitage och repor. Ca sju delar med nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.