ELIS BERGH, glasservis, 72 delar, "Ekeberga", Kosta, 1900-talets andra hälft.

Cuppa med fasettslipningar på kvadratisk fot. Tolv snapsglas, tolv mindre snapsglas, tolv likörglas, tolv rödvinslas, tolv selterglas samt tolv ölglas. Höjd ca 7 - 13 cm.

Slitage och repor. Ca sju delar med nagg.

Utropspris
3 000 SEK