ERIK HÖGLUND, ljuskrona, 1900-talets andra hälft. Totalhöjd ca 58 cm.
Stomme av svärtad metall samt med kläppar av glas. Diameter ca 42 cm.
Slitage. Märken. Någon del saknas.