Fanerad med mahogny. Halvmåneform med rundad klaff. På nedåt avsmalnande ben. Bredd ca 98, djup ca 48 ( + 48), höjd ca 78 (76).
Slitage. Mindre fanerskador. Förstärkningar. Instabil.