MATBORD, 1800-talets andra hälft.
Målat. Rund skiva på balusterformade ben. Diameter ca 118 cm, höjd ca 75 cm. Med iläggsskiva, bredd ca 72 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Renoverad. Senare målning.