GUCCI, resväska, rullbar
Monogram canvas med skinndetaljer. Knäppes med dragkedjan, läderrem, lås i gul metall, märkt "GUCCI". Fodrad i canvas, inredning med stroppar. En innerfack med dragkedjan. Stämpelmärkt "MADE IN ITALY, Gucci". Namntagg. 64x40x23 cm
Slitage. Repor. Märken. Nyckel saknas.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.