12 mattallrikar (24,5 cm, en med spricka), 8 sopptallrikar (diameter 21,5 cm, komplettering), 19 små tallrikar, (två med nagg, diameter 19,5 cm), 19 brödassietter (diameter 15,5 cm, sex med nagg), 32 koppar med fat, snarlika, extra fat medföljer, underlägg (diameter 13,5 cm), olja och vinägerkanna (höjd 17 cm), 8 serveringsfat (en med spricka, en med kantskador), två mjölkkannor, en såssnipa, två olika sockerskålar (en med skada), fem te- och kaffekannor (en med insides mynningsnagg), fem äggkoppar (skador), skål (diameter 14,5 cm), smörask med lock (diameter 16,5)
Sprickor, nagg, slitage.