Tudelad. Målad och delvis förgylld. Skuren dekor. Rak form. Underdel med dörrpar med förvaringsutrymme, samt två lådor. Glasade dörrar med bakomliggande hyllplan samt två lådor. Längd ca 107 cm, bredd 50 cm, höjd ca 125+88 cm Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Färgbortfall. Låset fungerar ej.