Förgylld metall, sten samt patinerad brons. Krönande krigare till häst. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Totalhöjd 50 cm. Bredd 40 cm, djup 11 cm. Pendel saknas Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Ej funktionstestad. Luckan till urverket saknas.