Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. En långsarg med två lådor, den andra långsargen med en stor låda. Längd 97,5, bredd 81, höjd 72 cm.
Stora lådan låst. Ett lås saknas. Slitage. Repor. Fläckar. Skadade trälister. Fanerlagningar. Nyckel saknas.