LOCKSKÅL samt VAS, porslin, Rosenthal, porslin, 1900-talets mitt.
Vas med dekor av gädda, 23 cm. lockskål med dekor av rosor, 13,5 cm.
Obetydligt ytslitage. Tillverkningsdefekter. Nagg och lagning på locket.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.