HÖRNSOFFA, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början.

Målad och bronserad. Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 47 cm.

Omarbetad. Renoverad. Kompletterad med senare rygg och sits. Senare målning. Slitage. Förstärkningar. Färgbortfall. Torrsprickor. Delvis maskstungen.

Utropspris
3 000 SEK