Fanerad med karelsk björk. Lös uppsats med två skåpdörrar och hyllplan. Delvis filtklädd skiva. I sargen låda. Dekor av romber och linjer. Längd 107, bredd 66, höjd 77, höjd inkl uppsats 112 cm. Medföljande en senare spegel, vilken gör det möjligt att också använda bordet som toilettebord. Spegelns höjd 47, bredd 32 cm.
Uppsatsen möjligen ej ursprungligt tillhörande. Fanerlagningar. Fanerskador. Retuscher. Nyckel saknas.