KLAFFBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Fanerat med mahogny, med inläggningar av ljusare och mörkare träslag. Sargen med två lådor. Benen med trissor. Längd 106 (total längd 151), bredd 73, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Skador, slitage, dekor och faner-bortfall. Lagningar.

Utropspris
1 500 SEK