Gustaf Henrik Sidwall, kaffekanna, silver, Norrköping 1799. Gustaviansk.

Cylindrisk, slät, på fyra genombrutna bladfötter med girlanger, rakt svärtat trähandtag med benknopp, på locket kotteknopp. Stämplar även på locket. Undertill lodangivelse: 57 lod. Höjd 24 cm, total vikt 793 gram.

Bruksslitage, små repor.

Utropspris
15 000 SEK