BORDSPENDYL, Frankrike, brons och marmor, 1800-talets slut
Svart urtavla med förgyllt index av romerska siffror. Urtavla märkt Märkt Breveté. Dekor allegorisk figur. Längd ca 27. Djup ca 22. Höjd ca 61 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage. Nagg. Saknas del av dekor( i handen) Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.