Vitemaljerad urtavla signerad Eduard Engelbrechten Stockholm, inskriven i runt urhus uppburet av örn sittande på klot, total höjd 40 cm.
Slitage. Skador. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Saknar bakstycke. Möjligen omändrat urverk Nyckel saknas.
Urfabrikör i Stockholm 1815-1845