Bronserat. Kantdekor med äggstav. Kannelerade, bladhölstrade ben. Benens koppling med urna. Stenskiva. Längd 68 cm, bredd 34 cm, höjd ca 75 cm.
Bruksskick. Dekor-och färgbortfall. Fläckar. Lagningar. Mindre nagg. Troligen senare bronsering.