Stomme av mässing med rik dekor. Delvis behängd med kedjor samt prismor. 18 elektriska ljus. Diameter ca 75 cm.
Bruksskick. Omarbetad med senare elektrifiering, delvis senare bronsering och några senare prismor. Nagg. Prismor saknas, några medföljer. Avslag på ljusmanschett. Fläckar. Några sneda delar. Ej funktionstestad.