Teak och valnöt. Rektangulär skiva, underrede med snedställda ben, kopplade med tidningshylla. Längd 123, bredd 54, höjd 53 cm. Transformerbart till bord med två utdragbara längsgående skivor samt höjbar skiva, längd 123, bredd 90, höjd 66 cm.
Skivan med repor. Slitage, smärre fläckar.