Stomme av betsad bok. Skuren dekor. Fast stoppad rygg, lösa plymåer i sits. Sitthöjd ca 42 cm. Soffans längd 203 cm. Bordets diameter 91, höjd 61 cm.
Slitage. Repor. Ställvis blekt. Märken. Fläckar.