Svartlackerad och betasd björk. Rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk, höj- och sänkbart. Längd 112 cm, utfällt 224 cm, bredd 68 cm, höjd ca 62-78 cm. Senare stödben medföljer.
Slitage. Färgbortfall. Fanerskador.