Stommar av metall. Stolens sits och samt bordets skiva med laminat. Bordets längd 90, bredd ca 60, höjd ca 76 cm. Sitthöjd ca 45 cm.
Bruka- och åldersbetingat slitage. Slitage. Märken. Repor. Fläckar.