LJUSKRONA, empirstil, 1900-talets första hälft, höjd ca 85 cm.

Stomme i mässing. Behängd med olikformade prismor. Fem ljusarmar samt sex elektriska ljuspunkter.

Bruksskick. Delar av plymen upptill saknas. Nagg. Delvis senare ståltråd till prismornas fästen. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK