BORDSPENDYL

Fransk empire, 1800-talets början.

Förgylld och mörkpatinerad brons. Stående Amor vid rektangulärt urhus krönt av pilkoger, fackla och blomsterkrans. Vitemaljerad urtavla märkt "Ledure, Bronzier à Paris" (Pierre-Victor Ledure, född 1783, bronsmakare i Paris 1813-1840) samt "hémon h.r"(urmakare Hémon, verksam i Paris 1812). Längd 27,5, höjd 39 cm. Pendel medföljer.

Konditionsrapport

Ej funktionstestad. Slitage. En visare saknas. Dekorbortfall. Emalj med nagg. Nycklar saknas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Chef hemvärderingen, specialist möbler och konsthantverk

+46 8-614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    6 802
    692 EUR
    849 USD

    Budhistorik (14 bud)
    4A 6 jan 20:516802SEK
    5 6 jan 20:516800SEK
    4 6 jan 20:056600SEK
    Acceptpris på 6 000 SEK uppnåddes