BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.

Förgylld och mörkpatinerad brons. Stående Amor vid rektangulärt urhus krönt av pilkoger, fackla och blomsterkrans. Vitemaljerad urtavla märkt "Ledure, Bronzier à Paris" (Pierre-Victor Ledure, född 1783, bronsmakare i Paris 1813-1840) samt "hémon h.r"(urmakare Hémon, verksam i Paris 1812). Längd 27,5, höjd 39 cm. Pendel medföljer.

Ej funktionstestad. Slitage. En visare saknas. Dekorbortfall. Emalj med nagg. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK