VÄGGPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Fodral av mässing. Vitemaljerad urtavla. Dekor av urna med flankerande vädursmaskaroner, akantusblad och figurhuvud. Höjd 76, bredd 40 cm. Pendel och nycklar medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK