970158

SKRIN, trä, Västergötland, 1700-tal.

Bemålat och karvsnittsdekorerat. Beslag i järn. Längd 36 cm, bredd 26 cm, höjd 12 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Skador. Sprickor. Ställvis maskstunget. Spik saknas. Delvis senare målning. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK