FAT, fem stycken, kanton, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger mot celadonbakgrund, med motiv av växtligheter och djur, diameter 18,5/26 cm.

Slitage, ett större fat med kantlagningar samt sprickor. Ett mindre fat med sprickor samt naggar, ett mindre fat med naggar. Mistor och bränningssprickor.

Utropspris
1 500 SEK