Dekor i famille rosefärger mot celadonbakgrund, med motiv av växtligheter och djur, diameter 18,5/26 cm.
Slitage, ett större fat med kantlagningar samt sprickor. Ett mindre fat med sprickor samt naggar, ett mindre fat med naggar. Mistor och bränningssprickor.