Bemålat. Glasad dörr med bakomliggande hyllinredning, fanerad interiör. Dekor av blommor och festonger. Bredd 78 cm, djup 38 cm, höjd ca 150 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fanerskador och färgbortfall. Små sprickor i trädekor. Fläckar. Senare nyckelhål.