Stomme av mässing. Glasade sidor samt lock. Invändigt klädd med tyg. Dekor av örn, kvinnofigurer samt lagerkransar. Längd 21, bredd 15, höjd 16 cm.
Slitage. Något anlupen metall. Några bucklor. Blekt tyg med bristningar och fläckar.