BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Fodral av brons, infällda plaketter av keramik med målade landskapsscener. Längd 21,5, bredd 13, höjd 37 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

Fodralet med slitage. Plaketterna med smärre nagg och slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK