Design
971720

Vicke Lindstrand

(Sverige, 1904-1983)
Vicke lindstrand, golvvas, lergods, upsala ekeby, 1944-1953 .

VICKE LINDSTRAND, golvvas, lergods, Upsala Ekeby, 1944-1953 .

Dekor av vertikala band i relief. Glaserad i ljus kulör. Borrat hål för vattenavrinning upptill. Stämplad EKEBY V.L. Höjd ca 44 cm.
Modellnumret ska vara 14 och vasen producerades under åren 1944 till 1953.

Slitage. Fläckar. Två mindre lagningar (en vis sidan och en undertill). Vid fotringen nagg /avslag.

Utropspris
2 000 SEK